Laboratorium Kalibracji i Badań Promieniowania Opticznego CARLO zostało utworzone w ramach współpracy zespołu GL Optic z partnerami z instytutów metrologicznych w Rosji i Niemczech oraz z udziałem krajowych ośrodków badawczych. Jest to jedno z najnowocześniejszych laboratoriów pomiarów optycznych w Europie Środkowej i Wschodniej, finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Nowe kierunki rozwoju pomiarów optycznych wymagają realizacji coraz bardziej złożonych zadań pomiarowych. Precyzyjne urządzenia pomiarowe oferowane przez GL Optic wymagają zaawansowanych obiektów laboratoryjnych wyposażonych w najwyższej jakości systemy kalibracyjne. Zadania te realizowane są przez Laboratorium Kalibracji i Badań Promieniowania Opticznego CARLO.
W klimatyzowanych pomieszczeniach zorganizowano 8 stanowisk pomiarowych. Służą one do przenoszenia standardów optycznych, testowania takich parametrów jak: liniowość detektorów, światło rozproszone spektrofotometrów, odpowiedź spektralna detektorów oraz kalibracja długości fali. Ponadto służą one do kalibracji spektrofotometrów, radiometrów i urządzeń do pomiaru luminancji. Mierzone są również strumień świetlny i rozkład intensywności światła, a także rozkład intensywności promieniowania.
CARLO jest jedynym laboratorium w Europie Środkowej i Wschodniej wyposażonym w Czarne Ciało Radiacyjne, podstawowy standard źródłowy do realizacji jednostek promieniowania spektralnego. Tego rodzaju standardy odniesienia można znaleźć tylko w wiodących Narodowych Instytutach Metrologii (NMI) na świecie, takich jak NIST, PTB, NPL czy VNIIOFI. Wysokotemperaturowe Czarne Ciało Radiacyjne produkowane przez VNIIOFI osiąga emisję nie niższą niż 0,999. Radiator pozwala na pracę w temperaturach do 3200 K, dzięki czemu możliwe jest generowanie użytecznego poziomu promieniowania optycznego od 200 nm.
Zobacz, jak Andrzej Rybczyński, kierownik projektu modernizacji i wyposażenia Laboratorium CARLO w GL Optic, oprowadza po naszym laboratorium.